Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

środa, 13 października 2010

Instalacje centralnego ogrzewania - część 2

W poprzednim poście wymienialiśmy wady i zalety instalacji centralnego ogrzewania wykonanej z miedzi i stali. Wiemy jednak, że bardzo dużą popularność w zastosowaniu do centralnego ogrzewania zyskują tworzywa sztuczne.
Do centralnego ogrzewania stosuje się rury wielowarstwowe z wkładką aluminiową lub rury grubościenne, wykonane z : polietylenu PE, polietylenu sieciowanego PEX, polipropylenu PP, polibutylenu PB.
Dlaczego tak wiele osób chętnie korzysta z tego nowego typu materiału? Rury z tworzyw sztucznych są lekkie, niedrogie i łatwe w montażu. Są obojętne biologicznie i chemicznie, nie wchodzą w reakcje z wodą i zawartymi w niej związkami. Ścianki tych rur są gładkie, dzięki czemu nie osiada na nich kamień. Ponieważ tworzywa nie są przewodnikami ciepła, nie potrzebna jest izolacja.
Podstawową wadą tworzyw sztucznych jest duża rozszerzalność cieplna. Już na etapie projektu trzeba więc uwzględnić kompensację wydłużeń.
Rury wykonane z polietylenu PE stosowane są do instalacji centralnego ogrzewania, ale tylko w temperaturze od -20º do 60º.
Polietylen sieciowy (PEX) stosowany jest również do ogrzewania podłogowego. Wytrzymuje temperaturę od -110º do 110º. Łączony jest przy użyciu łączników mechanicznych – gwintowanych, zaciskowych i samozaciskowych: miedzianych, z mosiądzu lub z tworzywa sztucznego.
Rury z polipropylenu (rury PP) - świetnie się spisują w temperaturze od -40º do 90º. Łączenie tych rur polega na kielichowym zgrzewaniu polidyfuzyjnym przy użyciu złączek z tego samego materiału.
Instalacja wykonana z polibutylenu PB może ciągle pracować przy temperaturze 90º. Rury z tego tworzywa sprzedawane są w długich zwojach,można je więc rozwijać stosując tzw. system kablowy - podobnie jak w przypadku instalacji kablowych (np. elektrycznych) przewody mogą być wyginane i prowadzone zgodnie z kierunkiem pomieszczeń. jak kabel. Rury te łączy przez zgrzewanie polidyfuzyjne albo za pomocą połączeń nierozłącznych i zaciskowych na pierścień miedziany ze złączką mosiężną lub plastikowe złączki zaciskowe.
Bardzo bogaty wybór tworzyw sprawia, że dziś wykonanie instalacji sanitarnych nie jest już tak łatwe jak dawniej, kiedy to nie było alternatywnych materiałów.

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.