Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 października 2010

Instalacje centralnego ogrzewania

W obecnych czasach mamy do dyspozycji naprawdę bardzo wiele metod oraz materiałów do wykonania instalacji centralnego ogrzewania. Często ktoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z hydrauliką, i chce wybrać odpowiedni dla siebie system rozprowadzania ciepła w domu, może czuć się trochę zagubiony.
Nadal jeszcze wykonywana jest instalacja ze stali, czarnej (niezabezpieczonej przed korozją)lub ocynkowanej. Na pewno zaletami tego typu instalacji jest odporność na wysokie temperatury, gazoszczelność oraz wytrzymałość mechaniczna. Na przykład, jeśli do takiej instalacji podłączony jest kocioł na węgiel czy drewno i dojdzie do "zagotowania" wody w instalacji, to nie musimy się obawiać, że rury zostaną uszkodzone.
Ale tego typu instalacja ma również swoje minusy. Ze względu na większy przekrój rur, w obiegu znajduje się bardzo duża ilość wody. Przez co zagrzanie jej zajmuje sporo więcej czasu. Oczywistym jest więc wniosek, że dłużej trzeba czekać, aż w domu zrobi się ciepło. Stal łatwo też koroduje; szybko też osadza się na niej kamień wytrącony z wody, przez co przepustowość rur może się przez lata znacznie zmniejszyć. Stal stosowana jest w instalacjach najczęściej tam, gdzie potrzebna jest duża wytrzymałość mechaniczna.
Bardzo często instalacje sanitarne wykonuje się z miedzi. Miedź jest wytrzymałym materiałem. Jeśli instalacja jest dobrze wykonana, to może świetnie działać nawet po 150 latach. Rury miedzianych nie mogą być położone pod tynkiem, ale ponieważ przekrój tych rur jest zdecydowanie mniejszy niż rur stalowych, nie wpływają ujemnie na estetykę pomieszczenia oraz, co ważniejsze, szybko następuje rozprowadzenie ciepła w instalacji. Miedź jest trwała. Wewnętrzna powierzchnia rur jest bardzo gładka, dzięki czemu na ściankach wewnętrznych nie powstaje osad i rury nie korodują. Są odporne na zmiany temperatury i działanie promieni ultrafioletowych. Tego typu instalacja w zasadzie nie wymaga remontu.
Dużą popularność zyskują też instalacje wykonywane z tworzyw sztucznych, takich jak: PVC, polibutylen PB, polipropylen PP, polietylen PE.
Zanim więc wynajmie się ekipę instalatorską, najlepiej dobrze przemyśleć rodzaj materiału do instalacji c.o.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.