Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 29 listopada 2010

Projekty domów energooszczędnych

W kontekście Techniki Grzewczej bardzo często przewija się temat projektowania domów energooszczędnych i domów pasywnych. Rosnące ceny paliw w zasadzie wymuszają na nas zainteresowanie rozmaitymi metodami cięcia kosztów ogrzewania.
Projekty domów
Szukając więc odpowiedniego do naszych potrzeb projektu domu jednorodzinnego należy uwzględnić kilka czynników. Z jednej strony należy dobrać takie urządzenie grzewcze, które z założenia ma oszczędzać paliwo. Może to być na przykład pompa ciepła, kocioł kondensacyjny oraz kolektory słoneczne. Świetnie się do tego nadają omawiane na tym blogu urządzenia grzewcza marki Buderus. Z drugiej strony należy także zadbać o to, aby projekt domu uwzględniał odpowiednie ocieplenie budynku oraz wysokiej jakości okna (bo przecież przez nie ucieka bardzo dużo ciepła - na szczęście w tym temacie stolarze polecają nowoczesne rozwiązania dające niesamowite rezultaty). Warto też w projekcie mieszkania uwzględnić usytuowanie budynku względem terenu oraz stron świata. Dla przykładu: pełen okien salon najlepiej zaprojektować od strony południowej natomiast spiżarnię, pralnię, garaż i inne pomieszczenia, w których nie potrzebujemy wielu okien od strony północnej.
Projekty ogrodu
Średnio rozgarnięty człowiek sam wpadnie też na pomysł, że warto zaprojektować otocznie domu tak, aby od strony północnej okalały go drzewa lub inne rośliny stanowiące ochronę od wiatru, a od strony południowej postarać się, aby promienie słońca swobodnie padały na okna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.