Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

czwartek, 16 września 2010

Czyszczenie komory spalania w kotle Buderus cz.2

Jeśli już rozkręciłeś swój kocioł, pewnie się zastanawiasz jak tak właściwie go wyczyścić. Oczywiście potrzebne są do tego określone narzędzia. Jak wygląda czyszczenie komory spalania typowego stojącego kotła żeliwnego firmy Buderus prezentuje kolejny film. Zachęcam do obejrzenia.



Od razu jednak ostrzegę, że to okropna robota. Ten brunatny kurz jest strasznie gryzący i brudzący - odkurzacz jest niezbędny! Osobiście jednak jestem zdania, że lepiej okresowy przegląd zlecić solidnemu serwisantowi, który to zrobi szybko i dokładnie. A zresztą - okresowy przegląd to nie tylko czyszczenie komory spalania...

Czyszczenie komory spalania w kotle Buderus

Wrzesień jest miesiącem, w którym każda dobra firma wykonująca usługi w zakresie serwisu kotłów grzewczych zaczyna wchodzić na maksymalne obroty. Każdemu, kto planuje przed zbliżającym się sezonem grzewczym zrobić okresowy przegląd swojego kotła dam dobrą radę - dzwoń do serwisu jak najszybciej! Przykre by było, gdybyśmy pierwszy śnieg oglądali z okien nie ogrzewanego mieszkania...
Dla tych, którzy jednak się zagapili lub zagapią i nie mogą skorzystać z usług autoryzowanego serwisu zachęcam do przyjrzenia się jak łatwo tak naprawdę dostać się do wnętrza żeliwnego kotła grzewczego firmy Buderus.


Warto zwrócić uwagę na stan komory spalania w tym kotle - naprawdę warto co roku przeczyścić kocioł. Obniża to rachunki za paliwo oraz zwiększa żywotność kotła.

środa, 15 września 2010

Buderus Funke Econo

W jednym z postów omawialiśmy jeden z modeli kotłów centralnego ogrzewania na EKO-GROSZEK czyli na węgiel o znormalizowanej wielkości. Kotły te cieszą się dosyć dużą popularnością ze względu na dosyć spory komfort użytkowania - paliwo dorzuca się do tego typu urządzeń co 2-4 dni.
Na YouTube wygrzebałem film, na którym można zobaczyć model Buderus Funke Econo, a dokładnie jego sterowanie:


Często jednak osoby zastanawiające się nad kupnem kotła z automatycznym podajnikiem ślimakowym mają dylemat: A co wtedy, gdy zabraknie prądu? Nie musi to być problem nie do przebrnięcia. Pierwsze o co należy zadbać to odpowiednio wykonana instalacja centralnego ogrzewania - musi to być instalacja grawitacyjna. Równolegle do pompy musi być też zamontowany zawór różnicowy, który w razie stanięcia pompy, puści wodę z kotła na instalację.
Czy można jakoś palić w kotle na eko-groszek, gdy nie ma prądu? Na ogół tak. Udowodnione jest to na kolejnym filmie:

wtorek, 14 września 2010

Grzejniki Buderus

W jednym z pierwszych postów na tym blogu zasygnalizowałem temat grzejników produkowanych przez koncern Buderus.
Stalowe grzejniki płytowe Buderus noszą nazwę: "Logatrend".
Są one powszechnie stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania między innymi ze względu na trwałość. Ponieważ są one wykonane w różnych wariantach, możliwe jest ich zastosowanie zarówno w instalacjach tradycyjnych (gdzie przewody doprowadzające czynnik grzewczy są doprowadzane z boku grzejnika) lub w instalacjach, gdzie rury są rozprowadzane w posadzce.
Grzejniki Buderus Logatrend charakteryzują się małą bezwładnością cieplną - szybko reagują na zmiany w warunkach pracy. Przynosi to określone oszczędności.

W jednym z prospektów Buderusa napisano na ich temat tak:

"Grzejniki w zależności od typu posiadają elementy konwekcyjne z profilowanej blachy
stalowej, grubości 0,5 [mm]. Elementy te są zgrzewane punktowo z płytami grzejnymi.
Zarówno płyty grzejne, jak i elementy konwekcyjne wykonane są z blachy stalowej,
głęboko tłoczonej, walcowanej na zimno wg DIN EN 10130. Boki i góra grzejników są
obudowane osłonami z blachy.
Grzejniki Logatrend przekazują dużą część ciepła poprzez promieniowanie, które jest
zdrowsze i przyjemniejsze dla człowieka. Grzejniki jednopłytowe przekazują około 70%
ciepła przez promieniowanie, a resztę przez konwekcję. Przez ograniczenie konwekcji
grzejniki nie powodują przenoszenia kurzu, szkodliwego dla ludzi.Pokrycie ochronne grzejników składa się z farby podkładowej, wypalanej w temperaturze
160 [ºC], oraz wierzchniej warstwy lakieru proszkowego, epoksydowo-poliestrowego,
w kolorze białym (RAL 9016) wypalanego w temperaturze 200 [ºC]. Sprawdzenie
szczelności każdego wyprodukowanego grzejnika odbywa się przed malowaniem. Po
zakończeniu procesu produkcyjnego każdy grzejnik pakowany jest w folię termokurczliwą
z zabezpieczeniem narożnikami osłaniającymi. Folię termokurczliwą należy zrywać
dopiero po zakończeniu prac budowlanych i instalacyjnych.
Zastosowany w grzejnikach Logatrend system zamocowania umożliwia montaż tego
samego grzejnika z doprowadzeniem przewodów z prawej lub lewej strony. Uchwyty
stosowane w grzejnikach Logatrend VK typu 20, 21, 22 pozwalają na zamontowanie
zwykłego grzejnika z zaworem z lewej strony."


czwartek, 9 września 2010

Ogrzewanie domu w okresie wykańczania wnętrz

W poprzednim poście zajęliśmy się kwestią osuszania budynku w pierwszym sezonie grzewczym - podczas, gdy wewnątrz mają jeszcze trwać prace wykończeniowe (kładzenie płyt, malowanie, układanie płytek, biały montaż itp...).
Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są kominki z płaszczem wodnym - w zupełności mogą one pracować jako alternatywa dla kotła gazowego, czy olejowego.

sobota, 4 września 2010

Buum na instalacje centralnego ogrzewania

Wrzesień w zasadzie rozpoczyna sezon na instalacje grzewcze. W planie budowy domów jednorodzinnych wiele osób ma za założenie, aby na zimę, budynek był już przykryty dachem, ocieplony z wstawionymi oknami, drzwiami oraz - przede wszystkim z działającą instalacją centralnego ogrzewania.

Dzięki takiemu rozplanowaniu czasu zima nie jest martwym okresem. Można wtedy zająć się wykańczaniem wnętrza. Mało tego na ogół (w zależności od regionu Polski) w styczniu i lutym z firmami zajmującymi się tym etapem budowy można negocjować ceny usług.

W międzyczasie trwających prac wykończeniowych można osuszać mieszkanie dbając o wysoką temperaturę i dobrą wentylację pomieszczeń. I tutaj pojawia się problem, mianowicie wysokie rachunki za paliwo do kotła centralnego ogrzewania. Co zrobić?
W ostatnich latach modne staje się montowanie oprócz zasadniczego kotła grzewczego (gazowego lub olejowego), także alternatywnego kotła na paliwo stałe. Daje to komfort, gdy ten główny piec się popsuje albo, gdy dojdzie do kolejnych wahań cen gazu czy oleju na rynku. Mało tego, takie osoby w pierwszym sezonie zimowym mogą śmiało zaplanować osuszanie budynku paliwem stałym - węglem, drewnem czy miałem, które w porównaniu z energią elektryczną, olejem czy gazem opałowym są stosunkowo niedrogie.
Jeśli już myślimy o takim rozwiązaniu warto przemyśleć jeszcze jedną ewentualność. Może warto by było ten zasadniczy kocioł zamontować dopiero przed drugim sezonem grzewczym? Warto to zrobić ze względu na nieprzyjazną dla pracy nowoczesnych urządzeń "atmosferę panującą" :) w budynku, w którym jeszcze trwają prace budowlane. Ma to szczególne znaczenie w urządzeniach, które zasysają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują (np. kotły gazowe z otwartą komorą spalania).

środa, 1 września 2010

Części Buderus c.d.

W poprzednim poście mówiliśmy trochę o częściach do kotłów Buderusa. Taki jest obecnie świat, że jak kogoś stać na nowoczesny kocioł gazowy, to musi go też stać na utrzymanie go. Podobnie jest przecież z samochodami. Im nowszy, bardziej zaawansowany technologicznie model - tym większe koszty utrzymania - z tym należy się liczyć już przy zakupie. Za komfort trzeba płacić. Na szczęście na ogół awaryjność urządzeń grzewczych Buderus jest niska. Kotły tej marki znane są z solidności wykonania, niemieckiej precyzji, a co za tym idzie długiego okresu eksploatacji.
W kontekście omawiania kwestii kosztu części zamiennych do urządzeń w/w marki warto też zwrócić uwagę na fakt, że typowe części eksploatacyjne, takie jak elektrody, czujniki czy dysze nie są drogie. Wysoką cenę mają te elementy kotłów, które na ogół nie są eksploatowane, a są wymieniane z powodu mechanicznych uszkodzeń. Jest to jeden z powodów, dla których lepiej jest zlecić naprawdę kotła autoryzowanemu serwisowi niż dłubać samemu zwłaszcza, gdy nie ma się o tym bladego pojęcia :) - w razie mechanicznego uszkodzenia podczas przeglądu jakiejś części - koszt jej wymiany faktycznie może być spory. Przykładem może być rura osłaniająca elektrody w palnikach olejowych, której skruszenie oznacza wydatek kilkuset złotych.