Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 marca 2012

Globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie - intrygująca kwestia, która dotyczy każdego z nas. Pomimo faktu, że wokół tego zagadnienia jest dużo kontrowersji dane Światowej Organizacji Meteorologicznej są jednoznaczne. Sekretarz owej instytucji, Michel Jarraud podsumował pierwszą dekadę XXI wieku następująco: "Stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęły nowe maksima. Ich poziom jest zgodny ze wzrostem o 2 do 2,4 stopni Celsjusza średnich globalnych temperatur, które zdaniem naukowców mogą wywołać daleko idące i nieodwracalne zmiany w naszej biosferze oraz oceanach".
Natomiast jeden z naukowców pracujących dla amerykańskiego Krajowego Centrum Danych o Śniegach i Lodach (NSIDC)o roku 2007 powiedział: „tegoroczne obserwacje potwierdzają tendencję do wydłużania się okresów topnienia pokrywy lodowej”.

Wykres zamieszczony poniżej ukazuje anomalia średniej temperatury globalnej powierzchni Ziemi począwszy od rewolucji przemysłowej, aż do naszych czasów.
globalne ocieplenie- wykres

Dzięki uprzejmości: Robert A. Rohde


Aby zredukować emisję gazów cieplarnianych będących najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną globalnego ocieplenia, opracowano Protokół z Kioto, który wszedł w życie 16 lutego 2005 roku. Kraje, które ratyfikowały owo międzynarodowe porozumienie zobowiązały się do przestrzegania nałożonych limitów na emisję gazów cieplarnianych tj. dwutlenek węgla CO2, podtlenek azotu NO2, metan CH4 itp. Niestety kraje emitujące największe ilości tego typu gazów, np. Chiny nie przystąpiły do porozumienia. Co ciekawe największym oponentem porozumienia jest USA.
Ponieważ rząd Polski ratyfikował protokół z Kioto, nasz kraj także obowiązują limity emisji gazów cieplarnianych.
Ze względu na globalne ocieplenie, oraz kurczące się zasoby węgla kamiennego oraz metanu koncerny wyznaczające trendy w technice grzewczej wprowadziły na dobhttp://www.blogger.com/img/blank.gifre kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne czy coraz bardziej popularne także w naszym kraju pompy ciepła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.