Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 października 2012

Czy czas na przegląd kotła?

Kocioł grzewczy, niezależnie od tego, czy jest on na paliwa stałe czy na gaz, olej czy prąd, wymaga opieki serwisowej. Podobnie jak w przypadku samochodów, są to zaawansowane technologicznie urządzenia, których poszczególne moduły z czasem się zużywają, destabilizując prace urządzenia. Okres października jest to czas, w którym na ogół rozpoczynamy sezon grzewczy. Jest to więc najwyższa pora, by się zastanowić nad kilkoma sprawami.

Dlaczego kotły wymagają okresowych przeglądów
Zasadniczym, priorytetowym powodem jest fakt, że chcemy, aby w sezonie grzewczym urządzenie pracowało niezawodnie. Nikt z nas chyba nie chciałby stanąć w środku zimy przed sytuacją, w której kocioł nagle przestaje grzać, temperatura powietrza w mieszkaniu zaczyna spadać i brakuje ciepłej wody. Jeśli na dodatek mieszkamy nie w mieście, ale gdzieś w rejonach wiejskich, natychmiastowe usunięcie usterki może być niewykonalne (na przykład jeśli zepsuje się trudno dostępna, lub bardzo rzadko wymieniana część). Więcej na temat potencjalnych usterek można przeczytać w artykule „Przegląd kotłowni – dlaczego potrzebny?”.
Niektóre modele kotłów muszą być regularnie czyszczone także ze względów bezpieczeństwa. Zanieczyszczona komora spalania w kotłach gazowych może się przyczynić nawet do zatrucia czadem, co mogłoby być śmiertelne w skutkach. Natomiast mocno zabrudzony wymiennik ciepła w komorze spalania, może prowadzić nawet do wydostawania się płomieni na zawnątrz komory (w przypadku kotłów gazowych z otwartą komorą spalania).
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej przyczynie, dla której warto co roku wykonać okresowy przegląd kotła. Są to zalety typowo ekonomiczne. Solidnie wyczyszczony kocioł, pracujący dokładnie z zaleceniami producenta, będzie pracował optymalnie, zgodnie z przeznaczeniem. Natomiast zaniedbane urządzenie grzewcze zazwyczaj będzie spalać większe ilości paliwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.