Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

środa, 21 listopada 2012

Dlaczego próżniowe kolektory słoneczne?

Potężne wsparcie finansowe inwestycji budowlanych uwzględniających kolektory słoneczne sprawia, że wokół tego typu instalacji trwa wiele dyskusji na temat ich opłacalności, trwałości itp. Jednym z bardzo często poruszanych zagadnień, jest kwestia wyboru rodzaju kolektorów - płaskie czy próżniowe? Jeśli ktoś sugeruje się tylko i wyłącznie ceną, na ogół wybiera kolektory płaskie. Niemniej najlepszym pod względem praktycznym rozwiązaniem jest inwestycja w próżniowe kolektory słoneczne.

Wykorzystujemy światło rozproszone
Podstawowym atutem kolektorów próżniowych jest zdolność absorbowania rozproszonego promieniowania słonecznego i jego zamiana w energię cieplną. Co to oznacza w praktyce? Otóż taka instalacja solarna będzie w stanie podgrzewać ciepłą wodę nawet w pochmurne dni. Innym, także bardzo ważnym plusem kolektorów próżniowych jest ich większa wydajność względem kolektorów płaskich, a co za tym idzie są one wskazane w domach, gdzie jest bardzo niewiele możliwości co do ich montażu ze względu na powierzchnię. I wreszcie trzecia sprawa. Ze względu na zdolność absorbowania rozproszonego promieniowania słonecznego, kolektory próżniowe można montować nie tylko w optymalnym nachyleniu czy położeniu, dzięki czemu łatwiej jest je uwzględnić przy modernizacji instalacji grzewczej w już wybudowanym domu.

Ciepło zimą
Na ogół dużym zaskoczeniem dla laików jest fakt, że z kolektorów próżniowych możemy korzystać także zimą. Jak to możliwe, że przy ujemnej temperaturze zewnętrznej, kolektory przekazują ciepło do instalacji? Jest to możliwe ze względu na specyficzną budowę tych urządzeń. Składają się one bowiem z rur próżniowych (jak sama nazwa wskazuje), które są zbudowane na podobnej zasadzie jak termos. Rury próżniowe pochłaniają więc energię promieni słonecznych, a jednocześnie nie wypuszczają jej na zewnątrz. Wspaniałe rozwiązanie, prawda?

Oczywiście kolektory płaskie także mają swoje specyficzne walory. Dlatego w ofercie większości producentów systemów solarnych znajdziemy zarówno kolektory próżniowe jak i płaskie. Dzięki temu w oparciu o konsultacje z przedstawicielami handlowymi oraz instalatorami, możemy dokonać wyboru, który dla nas będzie najlepszy, optymalny. I właśnie tego wszystkim życzymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.