Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

środa, 24 kwietnia 2013

Technika grzewcza w dobie kryzysu energetycznego

Destabilizacja w sektorze paliw kopalnych zaczęła się w kwestii ropy naftowej. Począwszy od kryzysu naftowego widmo negatywnego uzależnienia się od cen paliw mobilizuje zarówno potężne organy polityczne jak i przeciętnych użytkowników urządzeń grzewczych czy innych (np. samochody) do szukania równoległych metod pozyskiwania taniej energii. My zwykli zjadacze chleba najwięcej słyszymy o tej kwestii w kontekście budowy domów jednorodzinnych.



Nacisk na projekty oraz budowę domów pasywnych lub przynajmniej energooszczędnych jest spory. Czy firmy specjalizujące się w technice grzewczej wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom europejskiego społeczeństwa? Tak. Specjaliści radzą sobie z tym całkiem dobrze. Bo faktycznie metody na pozyskiwanie energii z otaczającej nas przyrody jest wiele. Jedne z pierwszych urządzeń, które zostały zaprojektowane z myślą o ekonomiczniejszym spalaniu paliwa były kotły kondensacyjne. Urządzenia te są obok pieców na paliwa stałe chyba najczęściej montowanymi kotłami w domach Polaków. Gdy słyszymy o oszczędzaniu energii wspomina się także takie urządzenia jak pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Najnowsza ustawa o OZE inicjuje także coraz większe zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi. Rośnie także zainteresowanie turbinami wiatrowymi oraz wodnymi. Każde ze wspomnianych urządzeń pozwala na korzystanie z energii, której ogromne ilości drzemią wokół nas. Tak naprawdę ludzie od dawien dawna już korzystali z tych dobrodziejstw. Przecież młyny czy wiatraki, to żadna nowość. Któż z nas bowiem nie widział chociażby takich zabytków jak ten poniżej.



Niestety klucz do problemu tkwi nie w niemożności odkrywania nowych technologii, ale w ograniczeniach, jakie nakłada prawo. Przecież jeszcze kilka lat temu, ktoś, kto chciał samemu „produkować” energię, np. stawiając wiatrak, musiał liczyć się z wysokimi kosztami związanymi nie z samą realizacją inwestycji, ale z podatkami. Doczekaliśmy czasu, gdy to właśnie organy prawne zachęcają do inwestowania w odnawialne źródła energii.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie nie tylko alternatywne źródła energii powinny być priorytetem, ale na razie trzeba zadbać o oszczędzanie obecnej energii. Można to zrobić na naprawdę wiele sposobów - tym powinniśmy się zająć w dobie kryzysu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja większość klientów również stawia na oszczędność energii, niestety ale alternatywne źródła energii są drogie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda Tomasz, tak naprawdę niewielu właścicieli domów stać na inwestycje w OZE :(.

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.