Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

środa, 11 czerwca 2014

Na upalne dni jedna rada - KLIMATYZACJA!!!


Gdy termometry za oknem pokazują 30 a nawet 33ºC, to każdy z nas marzy tylko o jednym: zaznać trochę chłodu! Trudno więc pisać na blogu o nowych metodach ogrzewania. Na samą myśl o kotłach i ich pracy temperatura mojego organizmu od razu się podnosi. Dzisiejszy post będzie więc o dobrodziejstwie nowoczesnej technologii, czyli KLIMATYZACJI. Jak działa i czy warto wyposażyć w nią swój dom lub mieszkanie?

Wiele osób obawia się, że klimatyzacja jest przyczyną zachorowań związanych z górnymi drogami oddechowymi. Inni uznają ją za zbędny luksus – argumentują, że skoro przez kilka miesięcy z utęsknieniem czekamy na cieplejsze dni, więc gdy w końcu mamy lato, to trzeba się nim cieszyć i nie narzekać. Łatwo powiedzieć trudniej wykonać, jeśli mamy do wykonania ważną pracę, a w domu nie ma czym oddychać. Jeszcze inni zwracają uwagę na koszty podkreślając, że dla przeciętnego Kowalskiego zamontowanie klimatyzacji leży poza zasięgiem możliwości finansowych.

Wszystkim argumentom przeciw klimatyzacji mówimy głośno NIE. Po pierwsze, jeśli boimy się infekcji, należy tak ustawić klimatyzator, aby strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na ludzi - najpierw zimne powietrze powinno wymieszać się z cieplejszym w pomieszczeniu. Po drugie, ze słońca i ciepłych dni można korzystać na wakacjach, a nie w dni pracujące, kiedy to trzeba „normalnie” żyć i funkcjonować. Po trzecie, koszty zamontowania klimatyzacji są bardzo zróżnicowane. Nawet jeśli ktoś ma skromne środki, a chce zmniejszyć temperaturę w domu czy miejscu pracy, to może skorzystać z tańszych ofert, które są dostępne na rynku. Można zaopatrzyć się w przenośny klimator, który kosztuje w granicach 200-300 zł. Oczywiście nie ma on zbyt wielu funkcji, ale z pewnością poprawi komfort w mieszkaniu. Myślę, że taki klimator świetnie spełni swoją rolę schłodzenia powietrza na noc w sypialni na poddaszu.
Droższe klimatyzacje dają nam możliwość zadania odpowiedniej temperatury. Oprócz schładzania powietrza, nawilżają je, osuszają, oczyszczają z pyłków, kurzu itd., a nawet ogrzewają.


Tak więc w obliczu zmieniającego się w naszym kraju klimatu i w związku z tym występującymi upałami, warto przemyśleć kwestię zamontowania klimatyzacji. Pamiętajcie im większy komfort, tym człowiek jest bardziej wydajny. A więc koszty związane z klimatyzacją na pewno się zwrócą ;) 

2 komentarze:

  1. klimatyzacja jest ważna w trakcie upałów, ale też może być niebezpieczna - trzeba jej używac z rozsądkiem

    OdpowiedzUsuń
  2. Klimatyzacja to przede wszystkim pompa ciepła, a więc to przemyślane urządzenie, które ma sprawność od 200 do 500% więc na pewno się opłaca!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.