Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

czwartek, 30 kwietnia 2015

Badania termowizyjne- czym są, po co się je stosuje

W mediach często słyszy się o badaniach termowizyjnych. Czym są i po co się je stosuje?
Badania termowizyjne to przenikalności ciepła w podczerwieni. Badania są wykonywane za pomocą kamer termowizyjnych. Takie badania przeprowadza oczywiście wykwalifikowana firma.

Znane marki kamer termowizyjnych

 Jednym z pierwszych producentów kamer termowizyjnych na rynku była firma FLIR, która istnieje do dzisiaj. Inne marki to TROTEC, FLUKE oraz TESTO.

Cel stosowania badań termowizyjnych 
 
Efektem takiego badania jest szereg zdjęć na których widzimy obiekt w różnych kolorach- od niebieskiego, przez żółty po czerwony. Miejsca w których tracimy najwięcej ciepła zaznaczone są na czerwono i analogicznie, miejsca zimne na niebiesko. Za pomocą termowizji możemy badać panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. Jednak teraz skupimy się na budownictwie- dziedzinie w której termowizja ma najszersze zastosowanie. Po co wykonuje się takie badania? Powodów jest kilka. Przede wszystkim termowizja wykorzystywana jest o oceny stanu izolacji budynku i podjęcia w razie potrzeby potrzebnych remontów. Za jej pomocą możemy także wykryć niewidoczne elementy konstrukcyjne a także zawilgocenia i ich rodzaj. Ponadto pomaga zlokalizować rurociągi, sieć cieplną i miejsca przepływu powietrza.
Dzięki informacjom jakie uzyskamy w trakcie pomiarów możemy wiele osiągnąć. Przede wszystkim widzimy jak duże i w których miejscach zachodzą straty ciepła. A skoro już wiemy gdzie są, możemy je usunąć. Zminimalizowanie strat ciepła przez przenikanie przez mury może znacząco odbić się na naszej kieszeni. W jaki sposób? Ciepło jakie dostarczamy do budynku nie będzie nam „uciekało”, a co za tym idzie będziemy potrzebowali go mniej aby zapewnić komfort cieplny w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.