Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

środa, 29 czerwca 2016

Artykuł gościnny: Klakson – w jakich sytuacjach go używać?


Zdarzyło Wam się kiedyś, podczas jazdy rowerem, usłyszeć za sobą klakson samochodu? Pewnie tak. Zwykle myślimy wtedy: „Po co on trąbi!? Przecież jedziemy prawidłowo!”. Zachodzi więc pytanie, czy kierowca powinien użyć w takiej sytuacji sygnału dźwiękowego?

Na pewno niewskazane jest nadużywanie klaksonu i używanie go dla zabawy. Zasadniczo ma on służyć do ostrzegania o niebezpieczeństwie. Kierowca może więc użyć klaksonu ostrzegawczo, gdy nie ma pewności, czy jadąca grupa rowerzystów nie wyjedzie nagle na drugi pas. Nie powinien jednak robić tego, tuż przed ich wyprzedzeniem, bo skutek mógłby być odwrotny do zamierzonego. Jeśli zrobi to odpowiednio wcześnie, ostrzeże rowerzystów o tym, że będzie wyprzedzać i jednocześnie uniknie niepotrzebnego ich straszenia. Użycie klaksonu nie oznacza więc w tym wypadku polecenia: „Zejdźcie z drogi”.

Przepisy ruchu drogowego mówią, że klaksonu nie wolno używać w terenie zabudowanym, chyba że jest to konieczne, aby zapobiec niebezpieczeństwu. Natomiast poza terenem zabudowanym zabronione jest nadużywanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Dlatego ponaglanie kogoś na skrzyżowaniu, by ruszył szybciej, mogłoby być ukarane mandatem. Niestety na drodze wciąż zdarzają się kierowcy, którzy trąbią tylko po to, by wyrazić swoją złość.

Użycie sygnału dźwiękowego w terenie zabudowanym jest natomiast uzasadnione w następujących sytuacjach:
  • Widzimy, że ktoś zjeżdża z drogi (być może przysnął)
  • Gdy pieszy wchodzi na jezdnię w niedozwolonym miejscu
  • W wypadku ymuszenia pierwszeństwa
  • Zajechanie drogi przez inny pojazd, bez zachowania zasad bezpieczeństwa
  • Gdy ktoś cofa, nie widząc nas z tyłu

Klakson jest więc bardzo przydatnym i niezbędnym dla kierowców narzędziem. Jeśli zdarzy się, że w naszym aucie się popsuł nie lekceważmy tego ale od razu go naprawmy. Zwróćmy też uwagę, czy nasz mechanik kupił do naszego auta sygnał dźwiękowy z odpowiednią homologacją wydaną przez ministerstwo transportu. Jak wygląda taki dokument, możecie zobaczyć na stronie: http://www.kelmet.pl/produkt/sygnaly-dzwiekowe-inox Taki atest jest gwarancją dobrej jakości danego produktu oraz tego, że dany rodzaj sygnału, jest zgodny z obowiązującymi normami prawnymi.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.