Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

czwartek, 22 grudnia 2016

Jaki grzejnik wybrać - stal czy aluminium?

Przewidując przebudowę starej instalacji co, albo zaprojektowanie nowej, chcemy, jak najlepszych rozwiązań. Pragniemy, by w naszym domu ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a grzejniki były jak najlepsze. Jak więc dobrze dobrać grzejniki do instalacji hydraulicznej?

Gdy chodzi o same możliwości grzewcze, to metal, z którego wykonany jest grzejnik, nie robi praktycznie różnicy. Zarówno aluminiowe grzejniki członowe, jak i stalowe grzejniki dobrze przewodzą energię cieplną. Nie oznacza to jednak, że obojętnie, które grzejniki wybierzemy bo i tak będzie dobrze.

Grzejniki aluminiowe często nie mają zastosowania w instalacji co wykonanej z miedzi. Producenci zazwyczaj nie chcą wtedy udzielać gwarancji na taki grzejnik, gdyż takie połączenie skutkuje korozją galwaniczną. Rezultat jest taki, że aluminium się utlenia i złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedź pokrywa się nalotem.

Wybierając grzejnik należy też brać pod rozwagę, czy instalacja co będzie zamknięta, czy otwarta. Do instalacji otwartej dostaje się tlen, który niszczy stal. Wtedy, lepiej będzie zainwestować w grzejniki aluminiowe, ponieważ on nadają się zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji centralnego ogrzewania.

Stalowe grzejniki, są znakomitą ideą, w przypadku, gdy szczególnie zależy nam na lepszym ich rozłożeniu w mieszkaniu. Pośród tego typu grzejników jest na rynku ogromny wybór rozmiarów i modeli. Możesz także kupić niższy, a zarazem grubszy, wtedy otrzymamy takie same parametry mocy, co w przypadku większego powierzchniowo grzejnika. Ma to spore sens, jeśli pole na montaż grzejnika jest niewielkie, ze względu na wysokość ściany.

Przy grzejnikach z aluminium nie mamy takiej możliwości. Aby utrzymać odpowiednie parametry mocy, powinien on składać się z określonej ilości skręconych ze sobą żeberek. Atutem jest jednak lekkość aluminium. Bez problemu możemy je zdemontować i przetransportować w razie kolejnego remontu.

Kupując grzejnik, najlepiej wziąć pod uwagę projekt instalacji grzewczej. Projekt określa zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Zwykle projektant określa też typ grzejników. Gdy natomiast nie mamy obowiązującego cię projektu, doradźmy się hydraulików, którzy wykonują instalacje hydrauliczne.

Życzę udanej instalacji grzewczej!

1 komentarz:

  1. My chcieliśmy właśnie aluminiowy kupić, ale z tą gwarancją to na prawdę spory problem ;/

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.