Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 lipca 2010

Grzejniki Buderus

Czy wiesz drogi czytelniku kiedy firma Buderus zaczęła produkować pierwsze stalowe grzejniki? Miało to miejsce w roku 1927. Buderus już wcześniej zaczął wytwarzać grzejniki, ale były one żeliwne(w roku 1907 utworzono „Zakład doświadczalny kotłów grzewczych i grzejników”).

Nowe stalowe grzejniki Buderus nosiły nazwę "Stabulo". Były one podzielne, docelowo mogły się składać nawet z kilkunastu elementów. Do ich zdecydowanych zalet(w stosunku do grzejników żeliwnych) należała mała waga, wysoka wydajność cieplna oraz łatwość obsługi. Ciekawa jest historia samej nazwy tych grzejników - "Stabulo". Wymyślili ją sami pracownicy :)
Otóż wśród pracowników Buderusa ogłoszono konkurs. Ogłoszona 115 propozycji - wygranie konkursu oznaczało zdobycie 200 marek(kwota ta stanowiła przeciętne miesięczne wynagrodzenie). „Stabulo” stało się znakiem towarowym firmy
Buderus w marcu 1927 roku.
Obecnie na polskim rynku raczej nie widać żeliwnych grzejników - no bo i po co? już na początku minionego wieku wyparły je grzejniki stalowe. Obecnie najczęściej stosuje się stalowe grzejniki płytowe. Te produkowane przez firmę Buderus noszą nazwę Logatrend. Ale o nich napiszę w którymś z późniejszych postów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.