Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

piątek, 30 lipca 2010

Żeliwne kotły Buderus

Żeliwne kotły są dosyć często montowanymi przez Polaków urządzeniami grzewczymi. Firmą wiodącą w tym temacie na rynku europejskim jest koncern Buderus. Warto zauważyć, że to właśnie Buderus uruchomił pierwszą w Europie odlewnię żeliwa. Lata badań i doświadczeń w technice grzewczej zaowocowały opracowaniem wysokiej jakości żeliwa mającego zastosowanie w kotłach grzewczych tej marki. O jednym takim modelu(olejowy kocioł kondensacyjny Logano Gb125BE) już pisaliśmy w którymś z postów. Teraz natomiast zajmiemy się gazowym kotłem żeliwnym:
Buderus Logano G144 Eco
Urządzenie to osiąga sprawność energetyczną nawet do 93% procent, co jak na kocioł niekodnensacyjny stanowi bardzo dobry osiąg. Kocioł wykonany jest w sześciu wielkościach o mocy nominalnej od 13 do 32 kW. Jest fabrycznie wyposażony w czujnik zaniku ciągu kominowego.
Na uwagę zasługuje w tym kotle palnik.
Jest to palnik atmosferyczny bez wentylatora(dzięki temu kocioł pracuje bardzo cicho i zużywa mniej energii elektrycznej). Gaz z powietrzem jest mieszany pod wpływem dynamicznej siły gazu.

Załączone zdjęcie ukazuje sposób spalania gazu w komorze spalania. Spala się on nad rurami palnikowymi, dzięki temu palnik jest bardziej żywotny, gdyż nie osiąga wysokich temperatur. Więcej informacji o kotłach Buderus znajdziesz na stronie serwis Buderus lub http://buderus-inserw.pl.
Palnik zastosowany w tych kotłach jest zaprojektowany w ten sposób, że nie ma ruchomych części - dzięki temu koszt jego serwisowania jest tańszy.

czwartek, 29 lipca 2010

Konwencjonalne kotły Buderus

W poprzednich postach zajmowaliśmy się kondensacyjnymi kotłami firmy Buderus. Najwyższy więc czas poświęcić trochę uwagi tradycyjnym wiszącym kotłom gazowym. Obecnie w sprzedaży są dostępne kotły Logamax U042K/U044K, Logamax U052/054 (K) oraz Logamax U052T. Omówimy w tym poście ten pierwszy model.
Konwencjonalny wiszący kocioł gazowy Buderus Logamax U042K/U044K.

Są to kotły dwufunkcyjne osiągające sprawność do 91%. Występują one w dwóch wersjach: Logamax U044K – z otwartą komorą spalania(czyli pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują).
Logamax U042K – z zamkniętą komorą spalania(pobierają powietrze z zewnątrz - system spalinowy "rura w rurze").
Kocioł posiada bardzo ładny, prosty wyświetlacz LED, który wyświetla także zaistniałe błędy za pomocą specjalnych kodów. Urządzenie to jest wyposażone w bardzo wydajny wymiennik ciepła typu "rura w rurze" oraz specjalną, w zasadzie bezawaryjną turbinkę pomiarową(nowość), umożliwia szybkie wykrycie poboru ciepłej wody użytkowej. Jego wymiary to: 745 x 400 x 360 [mm], co oznacza, że urządzenie to okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób nie posiadających kotłowni. Kocioł osiąga wydajność ciepłej wody użytkowej wg EN 625 11,4 l/min. Zapraszam na stronę http://buderus-inserw.pl, gdzie można bliżej się zapoznać z konwencjonalnymi wiszącymi kotłami gazowymi Buderus albo na stronę autoryzowanego serwisu Buderus.

środa, 28 lipca 2010

Kotły na paliwa stałe Buderus

Do tej pory na tym blogu mówiliśmy tylko o kotłach gazowych. Warto jednak pamiętać, że koncern Buderus to także nowe rozwiązania w kotłach na paliwa stałe. Dzięki, temu, że koncern Buderus udzielił licencji polskiej firmie Cichewicz powstały nowe, dostosowane do potrzeb polskiego rynku kotły takie jak Funke KW, Funke CarboRet, Funke Econo czy Funke Silver. Więcej o tych kotłach możesz się dowiedzieć na stronie - http://buderus-inserw.pl - jest to witryna Autoryzowanego Partnera Handlowego firmy Buderus w Lublinie.
Przy osiągnięciach nowoczesnej techniki grzewczej kotły na paliwo stałe nie muszą wymagać od użytkownika codziennego rozpalania i dosypywania paliwa. Dla osób poszukujących komfortu świetnym rozwiązaniem są kotły Buderus Funke KM. Funke KM jest to kocioł miałowy. Duża komora spalania, odpowiednio dobrane sterowanie i dmuchawa sprawiają, że wystarczy wsypać kilka szufli miału i na długi czas możemy zapomnieć o kotle. Jeszcze wygodniejszym urządzeniem jest kocioł na tak zwany węgiel eko - groszek. Przykładowy model to Funke Econo. Funke Econo zalecany jest dla użytkowników poszukujących komfortu obsługi kotła. Kocioł został wyposażony w elektroniczne sterownie temperaturą wody w kotle i pomp c.o. Kocioł posiada zbiornik na węgiel połączony specjalnym podajnikiem ślimakowym z komorą spalania. Eko-groszek jest zazwyczaj trzymany w workach. Rano, póki kocioł nie wygasł, wsypujesz kilka worków eko-groszka do zasobnika i masz spokój na od 2-4 dni. Niesamowite, prawda?
Podobnym kotłem firmy Buderus jest kocioł Funke Silver. Osiąga on sprawność energetyczną do 83%. Jest on wyjątkowy pod tym względem, że posiada on zasobnik węgla ze stali nierdzewnej.

wtorek, 27 lipca 2010

Komentarze do postów o firmie Buderus

Witam wszystkich czytających!

Przyznam szczerze, że nie sprawdzałem oglądalności tego bloga, aczkolwiek wziąwszy pod uwagę tematykę podejrzewam, że choć trochę osób znajdzie tu przydatne informacje. Chciałbym poinformować, że udostępniłem możliwość komentowania postów nawet przez osoby anonimowe. Zastosowana jednak będzie weryfikacja słowna, aby uniknąć spamu. Muszę też poinformować, że komentarze przed zamieszczeniem będą moderowane, czyli sprawdzane przeze mnie - jest to konieczne, ponieważ nie chcę na tym blogu wulgaryzmów, ani wszelkiego rodzaju komentarzy nie na temat. Zachęcam do wypowiadania swoich spostrzeżeń o firmie Buderus, jej urządzeniach grzewczych oraz o przedstawicielach handlowych w poszczególnych regionach Polski.
Chciałbym, aby ten blog docelowo zawierał informacje o firmie Buderus, które będę przydatne dla innych. Jednocześnie informuję, że blog będzie cały czas delikatnie pozycjonowany, aby artykuły i komentarze były dostępne właśnie dla tych użytkowników sieci, którym się one przydadzą.

Pozdrawiam

poniedziałek, 26 lipca 2010

Grzejniki Buderus

Czy wiesz drogi czytelniku kiedy firma Buderus zaczęła produkować pierwsze stalowe grzejniki? Miało to miejsce w roku 1927. Buderus już wcześniej zaczął wytwarzać grzejniki, ale były one żeliwne(w roku 1907 utworzono „Zakład doświadczalny kotłów grzewczych i grzejników”).

Nowe stalowe grzejniki Buderus nosiły nazwę "Stabulo". Były one podzielne, docelowo mogły się składać nawet z kilkunastu elementów. Do ich zdecydowanych zalet(w stosunku do grzejników żeliwnych) należała mała waga, wysoka wydajność cieplna oraz łatwość obsługi. Ciekawa jest historia samej nazwy tych grzejników - "Stabulo". Wymyślili ją sami pracownicy :)
Otóż wśród pracowników Buderusa ogłoszono konkurs. Ogłoszona 115 propozycji - wygranie konkursu oznaczało zdobycie 200 marek(kwota ta stanowiła przeciętne miesięczne wynagrodzenie). „Stabulo” stało się znakiem towarowym firmy
Buderus w marcu 1927 roku.
Obecnie na polskim rynku raczej nie widać żeliwnych grzejników - no bo i po co? już na początku minionego wieku wyparły je grzejniki stalowe. Obecnie najczęściej stosuje się stalowe grzejniki płytowe. Te produkowane przez firmę Buderus noszą nazwę Logatrend. Ale o nich napiszę w którymś z późniejszych postów.

Kotły Buderus

Jest już druga połowa lipca. Większość inwestorów właśnie w tym okresie zaczyna intensywne poszukiwania urządzeń grzewczych, które zainstaluje w swoim nowym domu czy firmie. Wybór jest oczywiście ogromny. Już samo zdecydowanie się na markę kotła centralnego ogrzewania jest dosyć trudne, nie mówiąc już o wyborze odpowiedniego kotła. Samych kotłów Buderus jest spory wybór. Firma ta oferuje nam wiszące kotły gazowe(kondensacyjne, konwencjonalne, z zamkniętą komorą spalania lub bez, jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne), stojące kotły żeliwne(zarówno gazowe jak i olejowe - są także modele z zastosowaną metodą kondensacji), kotły na rozmaite paliwa stałe(np. węgiel, węgiel eko-groszek, drewno zwykłe, tzw drewno zgazowane - holzgaz, pellet, miał), oraz centrale grzewcze (zmontowany z zasobnikiem cwu i innymi akcesoriami kocioł wyglądający jak lodówka :) zarówno olejowy jak i gazowy także w wersjach kondensacyjnych).
Oczywiście warto wspomnieć, że urządzenia grzewcze Buderus to nie tylko kotły. Rynek urządzeń grzewczych wzbogacają różne modele pomp ciepła oraz kolektory słoneczne(płytowe albo próżniowe).
Niestety sporo ludzi tej poważnej inwestycji dokonuje wybierając jednego instalatora. I wybiera takie urządzenie, które zachwala dana firma. Czy nie lepiej trochę się wysilić i samemu zebrać wiarygodne informacje na temat poszczególnych modeli i firm?

czwartek, 22 lipca 2010

Olejowy kocioł kondensacyjny Buderus Logano GB125


Do tej pory w kontekście zastosowania technologii kondensacyjnej w technice grzewczej mówiliśmy o wiszących kotłach gazowych. Warto jednak pamiętać, że kotły kondensacyjne to nie tylko kotły gazowe. Tę technologię bez problemu bowiem wykorzystują także piece opalane olejem opałowym.
Jednym z przykładów jest kocioł Logano GB125. Dzięki zastosowaniu techniki kondensacji urządzenie to osiąga sprawność energetyczną do 104%. Kotły te prezentują się bardzo dobrze - nowoczesny design oraz zgrabne połączenie kotła ze specjalnie dopasowanym do niego podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej Logalux LT/1 sprawiają, że ten piec grzewczy świetnie nadaje się do nowoczesnych kotłowni. Jest on dostępny w czterech zakresach mocy: od 18 do aż 35 kW. Z tego wynika, że jest on zaprojektowany na potrzeby domów jednorodzinnych.
Kotły te występują w różnych wariantach, między innymi w wersji UNIT - są wyposażone w specjalny palnik, który gwarantuje czyste spalanie - w zasadzie bez sadzy (dzięki temu posezonowe czyszczenie komory spalania nie jest tak bardzo istotne).
I jeszcze jedna sprawa, o której na ogół omawiając ten model kotła Buderus się nie wspomina. Palnik w tym kotle jest wyposażony w specjalną rurę ceramiczną, która zapewnia wysoką trwałość palnika bez względu na rodzaj oleju opałowego(patrz rysunek).
Więcej informacji na temat tych kotłów można znaleźć na stronie jednego z partnerów handlowych koncernu Buderus w Lublinie: http://buderus-inserw.pl albo na stronie producenta: www.buderus.pl

Logamax plus GB152 - kocioł kondensacyjny

W poprzednich postach omówiliśmy już dwa wiszące kotły kondensacyjne produkowane przez koncern Buderus. Zostały nam jeszcze do omówienia naścienne kotły kondensacyjne Logamax plus GB152.
Na wstępie należy zaznaczyć, że jak każdy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB152 osiąga sprawność do 108%(jeśli nie wiesz jak to możliwe to zajrzyj do tego posta: kondensacyjne kotły Buderus).
Ten model kotła grzewczego jest dostępny w trzech opcjach. Jako jednofunkcyjny(czyli podgrzewający wodę użytkową w zasobniku CWU): 16 lub 24kW oraz dwufunkcyjny: 24kW z podwyższoną mocą do 28kW na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Kocioł ten można wyposażać w moduły wzbogacające go o nowe możliwości - np. można do niego podłączyć system solarny, sprzęgło hydrauliczne, czy czujnik temperatury zewnętrznej.
Kocioł Buderus Logamax plus GB152 ma bardzo przystępne wymiary: 760 x 460 x 330. Dzięki temu naprawdę łatwo go zaprojektować w wygodnym dla nas miejscu nawet w najbardziej ciasnym mieszkaniu.
I na koniec kilka być może przydatnych informacji dla planujących wymianę starego kotła grzewczego na ten model:
Przyłącze gazu - 1"
Przyłącze instalacji centralnego ogrzewania - 3/4"
Przyłącze kondensatu - 30mm
Przyłącze podgrzewacza ciepłej wody użytkowej - 1/2".

Buderus - historia

Historia rozwoju koncernu Buderus jest na ogół mało znana, a moim zdaniem dosyć zaskakująca. W "Kurierze Buderus" z 27.04.2009 roku zawarto ciekawe informacje na ten temat. Oto cytat:
"1731
• Założenie przedsiębiorstwa rodzinnego 14 marca 1731 przez Johanna Wilhelma Buderusa I poprzez wydzierżawienie
huty żelaza w Laubach (Górna Hesja).
• Zakład z wielkim piecem na węgiel drzewny wytwarza odlewy i surówkę.
• Po śmierci założyciela firmą zarządza najpierw jego żona, a następnie przedsiębiorstwo prowadzi jego syn, Johann
Wilhelm Buderus II. Dzięki niemu dochodzi do ekspansji interesu rodzinnego, a także do zmian strukturalnych.
1835
• W roku 1835 towarzystwo J.W. Buderus Synowie zarządzane przez radcę górniczego Georga Carla Theodora
Buderusa posiada pięć hut żelaza.
• Wachlarz produktów zawiera teraz także piece, kuchenki, garnki, żelazka itd.
1861
• Nabycie założonej w 1853 roku huty „Hedwigshütte” (Huta Jadwigi) położonej przy trasie Kolei Meńsko-Wezerskiej
w Lollar (dziś Zakład Lollar).
• Pierwszy koksowy wielki piec w zakładach Buderus został uruchomiony w 1864 roku.
1870
• Założenie huty „Sophie” w Wetzlar przez Braci Buderus.
1878
• Produkcja nowoczesnych pieców pokojowych, opalanych antracytem lub węglem.
• Otwarcie odlewni z żeliwiakiem w Hucie Meńsko-Wezerskiej umożliwia wytwarzanie specjalnych odlewów cienkościennych.(...)
1898
• Zgłoszenie do opatentowania pierwszego kotła grzewczego własnej konstrukcji 22 kwietnia 1898 roku, jednocześnie
przyjęcie produkcji grzejników żeliwnych.
• Wytwarzanie piecy grzewczych i kuchennych odbywa się w głównej mierze w zakładzie Hirzenhein.
1907
• Utworzenie „Zakładu doświadczalnego kotłów grzewczych i grzejników”, z którego wywodzi się dzisiejszy dział
rozwoju firmy Buderus Heiztechnik GmbH.
1911
• Restrukturyzacja i połączone z tym utworzenie spółki produkcyjno-handlowej Buderus’sche Handelsgesellschaft
GmbH z siedzibą w Wetzlar.
1912
• Zakres działania tej organizacji rozpościera się na obszar całych Niemiec i częściowo na kraje sąsiednie.
1913
• Uruchomienie sprzedaży osprzętu do ogrzewania dzięki filiom i biurom sprzedaży oraz powiększenie palety produktów.
1927
• Wytwarzanie w zakładzie Lollar stalowych grzejników płaskich z blachy stalowej „Stabulo”.
1935
• Fuzja Stowarzyszenia Hutniczego Hessen-Nassauischer Hütenverein z firmą Buderus.
• Do największych zakładów odlewniczych tego stowarzyszenia należy huta Eibelshäuserhütte w Eibelshausen."

Jak więc widać historia rozwoju firmy Buderus produkującej dobrze znane kotły grzewcze jest obfita i sięga korzeniami dużo dalej niż niejeden by się spodziewał...

środa, 21 lipca 2010

Systemy regulacji

Jeszcze do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku kotłami grzewczymi sterowano na zasadzie włącz-wyłącz. Niestety mało to miało związku z komfortem :), gdyż zazwyczaj albo jest wtedy za ciepło, albo za zimno. Zaczyna się wtedy ciągłe chodzenie do kotła, wietrzenie mieszkania - a to oznacza już spore straty ciepła.
Gwałtowny rozwój technologiczny na szczęście znalazł swoje odbicie także w technice grzewczej. Zaczęto opracowywać metody automatycznego sterowania pracą kotła. Prace zaowocowały wprowadzeniem w roku 1977 na rynek nowości w technice grzewczej regulatora Buderus Loganatherm Ecomatic.
Bez problemu można już było zaprogramować kocioł Buderus na pracę w tzw trybie nocnym lub urlopowym - czyli nie całkowite wyłączenie urządzenia, a tylko zmianę stanu pracy na tryb obniżony.
Dzięki zastosowaniu w regulatorach technologii cyfrowej możliwe się stało programowanie tygodniowe z uwzględnieniem podgrzewania ciepłej wody użytkowej, sterowanie według temperatury zewnętrznej, stosowanie krzywych grzewczych itp. Ale tym wszystkim zajmiemy się w którymś z kolejnych postów.

Buderus Logamax GB022 - wiszący kocioł kondensacyjny

W dwóch postach zajmowaliśmy się tematem kondensacyjnych kotłów grzewczych produkowanych przez firmę Buderus. Przybliżyliśmy czytelnikom kocioł logamax gb162 będący zdecydowanie wyjątkowym urządzeniem.
Natomiast w tym poście omówimy inny model wiszącego kotła kondensacyjnego - jest to Buderus Logamax plus GB022.
Do wyboru są dwie wersje tych pieców. Jednofunkcyjny
Logamax plus GB022-24 oraz dwufunkcyjny Logamax plus GB022-24K o mocy
24 [kW] i 28,5 [kW](na potrzeby ciepłej wody użytkowej). Kocioł może być opalany gazem ziemnym E (GZ 50), Lw (GZ 41,5), Ls (GZ35) lub płynnym (propanem). Oczywiście najważniejszymi elementami kotła są palnik oraz wymiennik ciepła. Zostały one tak skonstruowane, aby jak największa część energii cieplnej przejmowana była na drodze promieniowania, co umożliwiło zmniejszenie wymiarów samej komory spalania. Kocioł Buderus Logamax GB022 cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością zwłaszcza w tych rejonach Polski, gdzie każdy grosz się liczy - np. w Lublinie.
Warto poświęcić chwilę wymiennikowi ciepła w tym kotle.
Wymiennik ciepła w tym kotle ma spiralny kształt - dzięki temu jego sprawność jest lepsze niż w płytowych, standardowych wymiennikach ciepła. Zbudowany jest on z ożebrowanych rur "Spiral" ze specjalnego, odpornego na korozję stopu aluminiowego.
I jeszcze jedna zaleta: kotły logamax plus gb022 elektrodę żarową, a nie zwykłą zapłonową(za pomocą iskry) - dzięki temu zapłon odbywa się ciszej. Ma to duże znaczenie, gdyż niejeden użytkownik decyduje się na umiejscowienie kotła w kuchni lub w łazience.

wtorek, 6 lipca 2010

Buderus Logamax GB162

W poprzednim poście zajmowaliśmy się tematyką kondensacyjnych kotłów wiszących Buderus. Lata pracy nad wdrażaniem technologii kondensacyjnej w praktyce zaowocowały oddaniem do produkcji rewelacyjnego kotła Logamax GB162.
Model ten wygrał w roku 2008 prestiżową nagrodę IF Produkt Design Award 2008. Jest to konkurs z ponad 50 - letnią tradycją promujący światowe produkty w zakresie stylistyki. Kocioł Logamax GB162 osiąga moc do 100kW, a w niższym zakresie mocy(do 45 kW) świetnie nadaje się do ogrzewania domów jedno- lub dwu-rodzinnych. Dzięki nagrodzonej stylistyce świetnie komponuje się w nowoczesnym mieszkaniu(patrz zdjęcie).
Do tego wszystkiego kocioł jest bardzo trwały. Serce kotła, czyli wymiennik ciepła ma uszlachetnioną powierzchnię metodą polimeryzacji plazmowej. Jest on wykonany innowacyjną technologią ALU plus zapewniającą bardzo długą żywotność. Jeszcze jedną niewątpliwą zaletą kotła, o której warto wspomnieć to duży zakres modulacji bo od 18%-100%, dzięki czemu zapewniona jest ergonomia.

Naścienny kocioł kondensacyjny Buderus

Obecnie kondensacyjne kotły wiszące Buderus mają bardzo wielu zwolenników. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają jako takiego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Dlatego kotły wiszące cieszą się dużym popytem zwłaszcza w miastach, gdzie każdy metr kwadratowy mieszkania jest bardzo cenny.
Jest to możliwe dzięki temu, że koncern Buderus w roku 1991 zawarł umowę z firmą Nefit produkującą gazowe kotły wiszące. W rezultacie powstał gazowy kocioł wiszący, w którym zastosowano technologię kondensacyjną.
Kocioł GB102W został włączony do oferty handowej koncernu Buderus w maju 1992. Dzięki zastosowaniu systemu "TERMOMAX" kocioł był przyjazny środowisku, gdyż w porównaniu z ówczesnymi kotłami c. o. charakteryzował się niską emisją szkodliwych substancji. Dmuchawa wentylatora sterowana mikroprocesorowo zapewniała bardzo precyzyjne dozowanie paliwa, a co za tym idzie optymalne warunki pracy. Kocioł był dostępny w dwóch wersjach: w wersji ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. albo bez.
Współczesne, sprzedawane w Polsce kondensacyjne kotły naścienne Buderus to między innymi: Logamax Plus GB022, Logamax Plus GB152, Logamax Plus GB 112W i Logamax Plus GB162. Są one niejako kontynuacją modelu prototypowego. Technologia kondensacyjnych kotłów wiszących jest już na tyle rozwinięta że jeden niewielki piec GB162 o wydajności 110% może ogrzać budynek o powierzchni 1000m kwadratowych! Zdumiewające osiągnięcie, prawda? W/w model kotła jest zaprojektowany tak, że można łączyć kilka modeli kaskadowo, co daje ogromne możliwości grzewcze przy bardzo małej powierzchni kotłowni.