Ciasteczka

Szukaj na tym blogu

środa, 11 kwietnia 2012

Oszczędne ogrzewanie - praktyczne sposoby!

Kwestia oszczędnego ogrzewania jest na blogach budowlanych niestety stosunkowo rzadko poruszana. Natomiast z licznych forów o ogrzewaniu możemy dowiedzieć się sporo na temat działań, które warto podjąć w tym kierunku jeszcze na etapie wyboru projektu domu, czy podczas trwania prac budowlanych. Zazwyczaj większość z nas już posiada swój własny dom. Czy są jakieś praktyczne sposoby na oszczędne, tanie ogrzewanie mieszkania bez ponoszenia większych kosztów inwestycyjnych? Oczywiście. Oto niektóre z nich:

1. Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń.
- Jeśli potrzebujesz przewietrzyć pomieszczenie, najlepiej zrób to optymalnie szybko. Otwórz okno jak najszerzej i nie dopuść do wyziębienia pokoju, chodzi ci przecież tylko o wymianę powietrza.
- Jeśli korzystasz z zaworów termostatycznych, zakręć je na czas wietrzenia. Jeśli tego nie zrobisz pod wpływem obniżenia temperatury zawór zwiększy przepływ ciepłej wody przez grzejnik.

2. Przyjrzyj się grzejnikom!
- Grzejnik nie powinien niczego dotykać.
- Nie zastawiaj grzejników. Dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza.
- Jeśli masz taką możliwość, zastosuj głowice termostatyczne.

3. Reguluj temperaturę w pomieszczeniach!
- Zastosuj programator do sterowania tygodniowego. Optymalna temperatura w pomieszczeniach użytkowych to 20st.C. O wiele lepiej wypoczniemy w nocy, gdy obniżymy temperaturę w domu do 18st.C. Redukując temperaturę o 1st.C. możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 5%!
- Redukuj temperaturę w domu podczas dłuższych wyjazdów.
- Jeśli posiadasz grzejnik w kuchni - przydław go. W tym pomieszczeniu już znajdują się źródła ciepła, np. lodówka i kuchenka.
- Nie dopuszczaj do wychłodzenia pomieszczeń.

4. Korzystaj ze słońca!
- Zapewnij swobodny dostęp promieni słonecznych do wnętrza pomieszczeń. Słońce skutecznie podnosi temperaturę w mieszkaniu.

5. Dbaj o odpowiedni stan instalacji grzewczej oraz kotłowni.
- Odpowietrzaj grzejniki.
- Po każdym sezonie grzewczym zleć okresowy przegląd kotłowni, aby urządzenia grzewcze pracowały z optymalną sprawnością. Sprawność wiszącego kotła gazowego (zwłaszcza kondensacyjnego) nie serwisowanego przez 5 lat może się obniżyć nawet o 10%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.